مشکلات بیولوژیکی موجود در موزه(آفات رطوبت)

آفات رطوبت چه هستند؟

نه تنها رطوبت خود به عنوان عاملی مضر در موزه مطرح می باشد، بلکه رطوبت تعداد زیادی از آفات را که حیات آنها وابسته به رطوبت است را به خود جلب می کند. در شرایط رطوبت مخمرها مشکل بسیار بزرگی هستند و حشرات راسته Psocoptera را که از این مخمرها تغذیه می کند را به موزه جذب می کند. 

·        مخمرها

مخمرها قارچهایی هستند که می توانند به مواد ارگانیکی آسیب وارد نمایند. این مواد بیولوژیکی مانند گیاه هستند ولی بدون ریشه، ساقه، برگها یا کلروفیل. مخمرها تقریبا در همه جا یافت می شوند. تحت رطوبت و دیگر شرایط محیطی مخمرها ظاهر می شوند و خسارات عمده ای را به چوب، کتابها، منسوجات، نمونه حشرات و دیگر موارد در کلکسیون وارد می آورند. رشد آنها تحت شرایط مساعد بسیار سریع می باشد.

 

 

اسپور قارچ ها اساسا دانه های آن می باشدکه عملا در هر جایی وجود دارند. برای حمله قارچ ها و دسترسی آنها به میزبانشان وجود یک فاکتور کلیدی و مهم بنام رطوبت بسیار ضروری می باشد. با حضور رطوبت به عنوان یک مشکل مسلما کپک زدن به عنوان مشکل بعدی پا به عرصه خواهد گذاشت. بنابراین هرگز نبایست اجزاء درون موزه را ذر رطوبتی بالاتر از 65% نگهداری نمود. اما بایستی توجه داشت که برخی از قارچها حتی در رطوبت پائین نیز می رویند.

Psocids ها را معمولا شپش کتاب می نامند ولی آنها هرگز ارتباطی با انگل هایی چون شپش بدن یا سر ندارند. آنها را بدین جهت شپش کتاب می نامند که در شرایط مرطوب به کتاب ها حمله کرده و آنها را قارچی می نمایند. آنها از این قارچها و همینطور از نشاسته موجود در چسب درون شیرازه کتاب تغذیه می کنند.

 

Psocids ها همینطور به اشیاعی مثل گیاهان خشک شده در محل نگهداری، کلکسیون حشرات، کتب خطی، جعبه های  مقوایی و همینطور مبلمان هایی که با کتان، جوت (کتان هندی)، کنف و یا خزه اسپانیایی پوشیده شده اند، نیز حمله می نمایند.

Psocids هاخود سبب آسیب نمی شوند. حضور آنها باعث می شود که آنها به راحتی تبدیل به آفت شوند. در هر حال حضور آنها دال بر وجود رطوبت و به دنبال آن مشکل قارچ زدگی می باشد.

آنها حشراتی ظریف و باریک با طولی کمتر از 8/1 اینچ بوده و دارای طیف رنگی گسترده ای از خاکستری تیره و روشن تا قهوه ای روشن می باشند. بیشتر Psocids هایی که در اماکن داخلی پیدا می شوند بدون بال بوده و قدری شبیه موریانه می باشند.

 

6- چه چیزهایی آفت هستند؟ (مهاجمین محیطی)

هر آفتی که در خانه وجود دارد ممکن است به آفت موزه تبدیل گردد. انواع مختلفی از آفات قادرند به راحتی وارد اماکن و ساختمانهایی که به درستی عایق نشده اند شوند. سوسری ها، جیرجیرک ها، ماهی نقره ای ها، مورچه ها، هزارپا و هر آفت معمولی که ساختمانها و اماکن را مورد تهاجم  قرار می دهند، می تواند موزه را نیز آلوده سازد. آنها قادرند بطور مستقیم و بواسطه رفتارهای تغذیه ای و لانه سازی سبب آسیب به نمونه ها گردند. لان های ساخته شده توسط آنها نیز می تواند بسیاری از حشرات را که پس از آن وارد کلکسیون می شوند را به خود جلب نماید.

 

سوسری های آلمانی (Blatella germanica)

موجوداتی همه چیز خوارند و شبیه سوسری های معمولی که در ایالات متحده پیدا می شوند می باشند. آنها از چرم، کاغذ، چسب، پوست و موی حیوانات تغذیه می کنند. صدمات آنها به اشیاء ناشی جویدن آنها می باشد. آنها به طور چشمگیری به اشیاعی که با مواد شیرین رنگ شده اند جذب می شوند. آنها همینطور از طریق دفع انواع ضایعات مایع مانند بدنشان سطوح را لکه دار می کنند.

 

 

 

جیرجیرکهای خانگی (Acheta domesticus)

آنها حشراتی هستند که با آغاز فصل سرد وارد ساختمانها می شوند. آنها نیز مانند سوسری ها همه چیز خوارند و از پروتئین و مواد سلولزی تغذیه می کنند. این مواد شامل منسوجات (پشم، ابریشم، کتان وکنف)، چرم و پوست و خز حیوانات می باشد. آنها نیز به شکل فوق العاده ای جذب لک  و رنگ می شوند.

 

 

ماهی نقره ای (Silver fish) و Firebrat  (Termobia domestica) 

این حشرات از پارچه، کاغذ، آهار و چسبهایی که در چسباندن کتابها استفاده می شود تغذیه می کنند. این گروه نیز همه چیز خوار بوده و از مواد پروتئینی و همینطور سلولزی تغذیه می نمایند. قدرت صدمه رسانی آنها به مناطق تاریک و مرطوب فوق العاده است. بدن آنها به شکل کاملا مشخصی شبیه به هویج می ماند و دارای پاهای کوتاه، آنتن هایی باریک و سه زائده دم مانند می باشند.

/ 0 نظر / 20 بازدید