سر و صدا Noise

سر و صدا را غالبا به صداهای ناخواسته تعبیر می کنند در حالیکه این موضوع امری نسبی بوده چراکه یک صدا ممکن است برای کسی آواز خوش و برای دیگری صدای مزاحم باشد.لذا بهتر است سر و صدا را این گونه تعریف کنیم" صدای نامناسب در محلی نا بجا و در وقتی بی موقع " انسان در محیطی زندگی می کند که روز به روز صدای مزاحم بیشتر می شود از این رو قرن حاضر را قرن سر و صدا نام نهادند و چون به عنوان یک عامل تنش در زندگی انسان مطرح بوده اصطلاع آلودگی سر و صدا را به منظور اهمیت ناهنجار بودن بسیاری از صداها که موجب خطرات بهداشتی می شود ، وضع شده است.

منابع سر و صدا عبارتند از خودروها ، کارخانه ها ، صنایع ، هواپیماها و سر و صدای خانگی مانند رادیو ، تلویزیون ، و وسایل ترانزیستوری که همگی به سر و صدای زندگی روزانه می افزایند.

 

ویژگیهای سر و صدا

1-       شدت صدا: شدت یا بلند بودن صدا به ارتفاع ارتعاشات تولید شده به وسیله صدا بستگی دارد . شدت صدا به وسیله دسی بل اندازه گیری می شود . وقتی می گوییم صدایی 60 دس بل است یعنی آن صدا 60 دسی بل از ضعیف ترین صدای قابل شنیدن یا فشار صدای مرجع بیشتر است.مکالمه های روزمره صدایی برابر 65-60 دسی بل ف صدای نجوا 20 تا 30 دسی بل ، رفت و آمد سنگین در خیابان 80 –60 دسی بل صدا بدون اینکه ضایعه ای قابل توجه در گوش ایجاد کند قابل تحمل است.

سطوح قابل قبول سر و صدا به دسی بل

محل اقامت

اتاق خواب

اتاق مسکونی

25

40

محل های تجاری و کار

ادارات

کنفرانس ها

رستوران ها

45-35

45-40

60-40

صنایع

کارگاه ها

آزمایشگاه ها

60-40

50-40

آموزشی

کلاس درس

کتابخانه

40-30

45-35

بیمارستانها

بخش بیمارستانی

35-20

 

2-                              تواتر صدا

تواتر صدا را بر حسب هرتز نمایش داده شده و معادل با یک موج در ثانیه است. گوش انسان قادر است تواترهای بین 20 تا 20000 هرتز را بشنود که البته دامنه این شنوایی با افزایش سن و عوامل ذهنی دیگر کاهش می یابد. ارتعاشات پایین 20 نوسان در ثانیه در حد زیر آستانه شنوایی و ارتعاشات بیش از 20000 نوسان و بالاتر از حدشنوایی را فرا آوا +اولتراسونیک هستند. بسیاری از جانوران مانند سگها قادرند صداهایی را که انسان قادر به شنیدن نیستند رابشنوند.توانایی شنیدن صدا را  با وسایلی مانند دستگاه شنوایی سنجی یا ادیومتر اندازه می گیرند.

اثرهای مواجهه با سر و صدا

1-       اثرهای مربوط به شنوایی

الف )ضعف شنوایی در منطقه 90 دسی بل پدیدار شده و در 4000 مگاهرتز بیشتر بوده و می تواند همراه با عوارض جانبی مانند صدای نجوا یا وزوز گوش باشد.

ب ) کری : مهمترین و وخیم ترین اثر بیماریزایی سر و صدا بوده که می تواند موقت یا دائمی باشد.کری موقت معمولا در اثر سر و صدای خاصی تولید شده و 24 ساعت بعد از مواجهه با عامل سر و صدا از بین می رود و بیشتر کم شنوایی ها موقتی در تواتر بین 4000 تا 6000 هرتز روی می دهد و مواجهه پیوسته با 100 دسی بل منجر به کم شنوایی دائمی می شود. اگر حالت کم شنوایی دائمی در نتیجه کار در صنایع پیش آید کری شغلی نامیده می شود. مواجهه با سر و صدای بیش از 160 دسی بل می تواند منجر به پارگی پرده صماخ و موجب کری دائمی شود.

2-      اثرهای غیر مربوط به شنوایی

الف ) تداخل با سخن گفتن : سر و صدا معمولا با ارتباط کلامی انسان تداخل می کند این حالت بیشتر در دامنه 300 تا 600 هرتز قرار دارند. این تواتر ها بطور معمول در سر و صدای حاصله به وسیله ترابری جاده ای یا هوایی وجود دارد. برای اینکه سخن گفتن خوب قابل فهم باشد باید سطح صوتی در حدود 12 دسی بل بیشتر باشد.

ب) ناراحتی : این حالت در درجه اول یک واکنش روانی است که درافراد عصبی بیشتر از افراد متعادل دیده می شود.

ج )کارسازی : در جاهایی که باید تمرکز فکری به کار گرفته شود (مانند خوابگاهها ) مختصر بودن سر و صدا همواره مطلوب بوده و کاهش آن باعث افزایش بازده کار خواهد شد.

د) تغییرات فیزیولوژیک: تعدادی از دگرگونی های فیزیولوژیک در نتیجه مستقیم مواجهه با سر و صدا در بدن رخ می دهد. که عبارتند از افزایش فشار خون ، افزایش فشار داخل جمجمه ، افزایش ضربان قلب و تعداد تنفس ، افزایش میزان تعریق . نشانه های عمومی مانند سرگیجه ، تهوع و ضعف هم ممکن است بروز کند. سرو صدا باعث اختلال در خوابیدن می شود.

3-       مبارزه با سر و صدا

اگرچه نمی توان سر و صدا را از بین برد ولی می توان آن را کم کرد .

اصول اساسی مبارزه با سر و صدا عبارتند از

·          مبارزه با سر و صدا در منبع صوت ، برای رسیدن به این مقصود می توان ماشین های مولد سر و صدا را با تجهیزات ضد صدا مثل عایق ضد صدا یا اکوستیک از بقیه قسمتها جدا کرد و به این طریق از انتقال سر و صدا جلوگیری کرد.

·          حفاظت افراد در معرض سر و صدا با استفاده از وسایل ، انتقال افراد از جاهای پر سر و صدا به جاهای کم سر و صدا .

·          آموزش به افراد و تلاش برای جلب مشارکت آنها

·          وضع قوانین و مقررات

/ 0 نظر / 20 بازدید