تب خونریزی دهنده کریمه کنگوCCHF

تب خونریزی دهنده کریمه کنگو

 یک بیماری حاد ویروسیِ خونریزی دهنده قابل انتقال از حیوان به انسان می‏باشد که بصورت ناگهانی شروع شده و موجب مرگ حداکثر 50% از بیماران می‏گردد. بیماری در دامها علایم قابل توجهی ندارد و پس از گزش کنه آلوده، ویروس کمتر از یک هفته در بدن دام باقی می‏ماند.

مخزن اصلی ویروس در طبیعت کنه سخت از جنس هیالوما می‏باشد، ویروس در تمام مراحل تکامل کنه در بدن کنه باقی می‏ماند و از طریق تخم به نسلهای بعد منتقل می‏گردد.جوندگان نیز به عنوان مخزن ویروس شناخته شده‏اند.

این بیماری در بسیاری از کشورهای آفریقائی، اروپائی، آسیائی، بصورت بومی وجود دارد.

در ایران در طی سالهای اخیر بیماری در استانهای مختلف کشور مشاهده گردیده ولی بیشترین موارد از سیستان و بلوچستان، اصفهان و گلستان گزارش شده است.

الف) نحوه انتقال:

·         تماس با دامهای آلوده

·       تماس با خون و ترشحات لاشه دام آلوده در زمان ذبح.

·       گزش کنه یا دستکاری و له کردن آن.

·         تماس با خون، ترشحات و نمونه‏های بافتی بیمار آلوده.

ضمناً احتمال ابتلاء به بیماری در صورت مسافرت به یک منطقه روستایی حتی بدون سابقه تماس آشکار با حیوانات یا گزش کنه، وجد دارد.

ب) بیماریزایی: (بیماری چهار مرحله دارد)

1- دوره کمون: پس از گزش کنه 1 تا 3 روز، حداکثر 9 روز می‏باشد. پس از تماس با خون و ترشحات و بافت حیوان و انسان مبتلا 7-5 روز، حداکثر 2 هفته است.

2- مرحله قبل از خونریزی: بیمار بطور ناگهانی دچار تب، سردرد و درد عضلانی می‏گردد. ممکن است درد پشت چشم، دل درد، اسهال و استفراغ نیز ایجاد شود.

3- مرحله خونریزی: معمولاً پس از 4 روز بیمار دچار خونریزی زیرپوستی و مخاطی می‏شود.

علاوه بر این ممکن است استفراغ و مدفوع خونی نشان دهنده خونریزی گوارشی است و خلط خونی، خونریزی از لثه، خون در ادرار، خونریزی از گوش، ملتحمه و هپاتیت نیز ایجاد شود.

در موارد شدید بیماری، انعقاد داخل عروقی منتشر (DIC) یا نارسائی یک یا چند عضو اتفاق می‏افتد.

4- دوره نقاهت: چنانچه بیمار فوت نکند معمولاً پس از 10 روز بتدریج با کمرنگ شدن ضایعات پوستی علایم بیماری برطرف شده و بیمار بهبود می‏یابد.

شکل مزمن یا عود بیماری وجود ندارد.

ج) تعاریف:

·                                                مورد مشکوک: شروع ناگهانی تب، سردرد، درد عضلانی و خونریزی به همراه یک یافته اپیدمیولوژیک در دو هفته قبل از شروع علایم (تماس با دام یا ذبح دام، تماس با خون و ترشحات لاشه دام، تماس با خون و ترشحات لاشه دام، گزش کنه یا دستکاری کنه، تماس با بیمار مشکوک به CCHF و مسافرت به یک منطقه روستایی).

·         مورد محتمل: مورد مشکوک دارای پلاکت کمتر از 150000 در میلی‏لیتر یا کاهش 50% کاهش تعداد پلاکت در طی 3 روز، که می‏تواند همراه لکوپنی یا لکوسیتوز باشد.

·                                                مورد قطعی: مورد محتملی که تست سرولوژیک (IgM یا IgG) اختصاصی مثبت داشته باشد.

امکان ایجاد اشکال خفیف و بدون علامت بیماری وجود دارد.

د) تشخیص:

تشخیص با جدا کردن ویروس بوسیله تزریق خون بیمار به نوزاد موش و یا کشت ویروس بر روی کشت سلول و یا با آزمایش واکنشهای زنجیره‏ای پلیمراز (PCR) صورت می‏گیرد. آزمایش سرمی الیزا، جلوگیری از هموآگلوتیناسیون، ثبوت عناصر مکمل، ایمنودیفیوژن و شمارش پلاکت‏ها نیز در تشخیص بیماری مورد استفاده قرار می‏گیرد. در مرحله حاد ممکن است IgM اختصاصی وجود داشته باشد. سرم دوره نقاهت اغلب دارای عیار کمی از پادتن‏های خنثی کننده است.

 

هـ) درمان:

اساس درمان مراقبت از بیمار، اصلاح آب و الکترولیت و در صورت لزوم جایگزینی خون و پلاکت می‏باشد.

داروی ضدویروسی مؤثر بر این بیماری، ریباورین است.

و) پیشگیری:

·         ذبح دامها در کشتارگاهها.

·         استفاده از وسایل ایمنی شامل: کلاه، عینک، ماسک، روپوش، پیش‏بند پلاستیکی، دستکش و چکمه در هنگام ذبح دام.

·         حفاظت فردی جهت جلوگیری از گزش کنه شامل:

-         استفاده از پیراهن آستین بلند، شلوار بلند، چکمه و دستکش در هنگام تماس با دام.

-         تعویض لباس، چکمه و دستکش پس از تماس با دام و شستشوی آنها.

·         عدم جداسازی کنه با دست بدون دستکش از بدن دام

·         استفاده از وسایل ایمنی در هنگام تماس با موارد مشکوک تب خونریزی دهنده کریمه کنگو بخصوص اگر بیمار دچار خونریزی شده باشد.

شامل:

کلاه، عینک، ماسک، گان، پیش‏بند پلاستیکی، دستکش و چکمه یا روکفشی.

همه افرادیکه به اتاق بیمار رفت و آمد دارند شامل:

پرستار، پزشک، خدمتکاران و ملاقات کنندگان باید از وسایل ایمنی استفاده نمایند.

 

 

 

 

 

/ 0 نظر / 47 بازدید