شعار امسال 2014روز جهانی بهداشت: "موجودات کوچک، تهدید بزرگ (Small creature

شعار  امسال 2014روز جهانی بهداشت: "موجودات کوچک، تهدید بزرگ (Small creatures, big threat ) "

منبع اصلی: سایت سازمان بهداشت جهانی

مترجم: واحد آموزش شرکت نیک اندیشان فردا

روز جهانی بهداشت هر ساله در فروردین ماه( 7 آوریل) به مناسبت سالگرد تاسیس سازمان جهانی بهداشت (WHO) در سال 1948 جشن گرفته می شود.

هر سال در این روز موضوعی که بیانگر اولویتی در بهداشت عمومی بوده انتخاب می گردد. این روز فرصتی است برای همه افراد جامعه در جهت مشارکت در فعالیت هایی که به سمت شرایط سلامتی بهتر پیش می رود.

موضوع امسال سازمان جهانی بهداشت بیماری های منتقله از طریق ناقلین است.

ناقلین و بیماری های منتقله از طریق ناقلین چه هستند؟

 ناقلین موجوداتی هستند که عوامل بیماریزا و انگل ها را از فردی آلوده( یا حیوانی آلوده) به فردی دیگر منتقل می کنند. بیماری های منتقله از طریق ناقلین، بیماری هایی هستند که از طریق آن عوامل بیماریزا و انگل ها در جوامع انسانی ایجاد می شوند. این گونه بیماری ها اغلب در مناطق گرمسیری و اماکنی که دسترسی به آب آشامیدنی سالم و سیستم های بهداشتی مشکل ساز است، یافت می شوند.

مالاریا کشنده ترین بیماری منتقله از طریق ناقلین بوده که منجر به مرگ 660000 نفر در سال 2010 شد. بیشتر این قربانیان کودکان افریقایی بودند.

با این حال بیماری تب دانگ سریع ترین بیماری منتقله در حال رشد با افزایش 30 برابری در بروز بیماری در 50 سال اخیر می باشد. جهانی شدن تجارت و سفر و چالش های زیست محیطی از جمله تغییرات آب و هوایی و شهر نشینی بر روی انتقال بیماری های منتقله از طریق ناقلین تاثیر گذاشته و منجر به ظهور این بیماری ها در کشورهایی شده است که تاکنون این بیماری برای آنها ناشناخته بوده است.

در سال های اخیر،به دلیل اقدامات و تعهدات تازه وزارتخانه های بهداشت، طرح های منطقه ای و جهانی بهداشت - با حمایت از بنیاد ها، سازمان های غیر دولتی، بخش خصوصی و جامعه علمی - به کاهش نرخ بروز و مرگ ناشی از برخی از بیماری های منتقله کمک کرده است. روز جهانی بهداشت در سال 2014 به برخی از شناخته شده ترین ناقلین از جمله پشه ها، پشه خاکی ها، ساس ها، کنه ها و حلزون ها که مسئول انتقال طیف وسیعی از عوامل بیماریزا و انگل هایی هستند که انسان ها و حیوانات را مورد حمله قرار می دهند، توجه خاصی مبذول خواهد داشت. به عنوان مثال پشه ها نه تنها ناقل مالاریا و تب دانگ هستند بلکه می توانند بیماری هایی از جمله فیلاریازیس لنفاوی،چیکون گونیا، انسفالیت ژاپنی و تب زرد را نیز منتقل کنند.

هدف: حفاظتی بهتر در برابر بیماری های منتقله از طریق ناقلین

اهداف این کمپین افزایش آگاهی درباره ی تهدید ناشی از ناقلین و بیماری های منتقله و تحریک خانواده ها و جوامع به انجام اقداماتی در جهت حفاظت از خود می باشد.

 مهمترین هدف کمپین آماده سازی جوامع با دادن اطلاعات به آن ها می باشد. همانگونه که انتشار بیماری های منتقله پا را فراتر از مرزهای سنتی خود گذاشته است، اقدامات نیز نیازمند گسترده شدن در کشورهایی است که اخیرا با اینگونه بیماری ها مواجه شده اند.

در سطح وسیع تری از مبارزه، اهداف WHO به شرح زیر است:

  • خانواده هایی که در مناطق دارای ناقل و بیماری های منتقله زندگی می کنند، بدانند چگونه از خود در برابر آن ها حفاظت کنند.

  • مسافرانی که به کشورها یا شهرهایی که دارای ناقل و بیماری های منتقله سفر می کنند، بدانند چگونه از خودشان در برابر آن ها حفاظت کنند؛

  • در کشورهایی که بیماری های منتقله یک مشکل بهداشت عمومی محسوب می شود، وزارت بهداشت چه اقداماتی را برای بهبود حفاظت از مردم خود قرار دهد.

در کشورهایی که بیماری های منتقله یک تهدید در حال ظهور است، مقامات بهداشت با مقامات زیست محیطی و مرتبط با کار به صورت محلی هماهنگ بوده  و در کشورهای همسایه برای بهبود نظارت یکپارچه بر ناقلین  و جلوگیری از گسترش بیماری های منتقله اقداماتی صورت گیرد

/ 0 نظر / 87 بازدید