سوسک‌های تاول‌زا

 

 

در میان حشرات راسته‌ای به نام قاب‌بالان با نام عمومی سوسک‌ها وجود دارد که در صورت تماس با پوست انسان ـ به ویژ ه اگر روی پوست له شوند ـ باعث ایجاد تحریک شدید و تاول‌ها و زخم‌های پوستی می‌شوند. یکی از جنس‌های مهم این راسته paederus است که به نام‌های محلی دراکولا، بند، شب‌سوت، شب‌سوز، چی‌سوان، تله ‌مورچونه، تله‌گز، زرخ ‌پوتار،و خوانده می‌شود.

این حشرات در فصل‌های بهار تا پاییز در مزارع برنج، ذرت، پنبه، و کنار جویبارها و دریاچه‌های آب شیرین فعالیت دارند و بر اثر له شدن آنها بر روی پوست بدن ایجاد التهاب پوستی همراه با خارش می‌کنند و متعاقب آن تاول‌هایی ظاهر و سپس زخم‌های جلدی ایجاد می‌گردد. این زخم‌ها بیشتر بر روی پا ؛ بازو ؛گردن و نقاط باز بدن ایجاد می‌شود.

مشخصات عمومی

حشره‌ای است دورنگ، با بدنی باریک و کشیده به طول 7 میلی‌مترکه دارای سری گرد به رنگ سیاه و بال‌پوش‌های کوتاهی به رنگ‌های گوناگون می باشد.

بیماری‌زایی

آسیب‌های ناشی از این حشرات به هنگام له شدن و تماس خونشان با پوست به وجود می‌آید و به سبب ظاهر خطی این التهاب ها  به آن درماتیت خطی گفته می‌شود.

عوارض این بیماری عبارتند از:

قرمزی همراه با خارش که 24 ساعت پس از تماس آغاز می‌شود و بعد از 48 ساعت تاول‌های وزیکولی ظاهر می‌شوند و به تریج گسترش می‌یابندو طی 48 ساعت به حداکثر می‌رسند. پس از آن مرحله‌ی پوسته پوسته شدن و ریختن پوست فرا می‌رسد و لکه رنگی به مدت یک ماه یا بیشتر باقی می‌ماند.

اگر عوارض شدیدتر باشد (مثلا ناشی از له شدن چند حشره روی پوست) علائمی چون تب، دردهای عصبی، درد مفاصل، و استفراغ هم دیده می‌شود. حتی ممکن است ناراحتی چند ماه طول بکشد و عفونت‌های ثانویه، التهاب صندوق صماخ گوش میانی، و عوارض چشمی به آن اضافه شود.

 

تشخیص

1ـ نمای آسیب‌شناسی و هیستولوژی (بافت‌شناسی).

2ـ نمای اپیدمیولوژیک بیماری.

3ـ مشاهده‌ی موارد مشابه در منطقه‌ی معین.

4ـ بروز در فصول معین.

5ـ یافتن و شناسایی حشره‌ی مربوط.

تشخیص افتراقی‌های این بیماری عبارت است از: تب‌خال، زونا، درماتیت‌های مختلف پوستی مثل آلرژی، و  درماتیت‌های ویروسی.

کنترل

این بیماری به وسیله‌ی مجهز کردن در و پنجره به توری و استفاده از حشره‌کش‌های مناسب قابل کنترل است.

پیشگیری

شناخت حشره و آگاهی از نقش بیماری‌زایی‌آن و دوری کردن از آن می‌تواند به مقدار زیادی در کاهش میزان ابتلا مؤثر باشد. کسانی که در تماس با این حشرات هستند باید دقت کنند تا زمانی که حشره بر روی پوستشان قرار دارد، از هر اقدامی که منجر به له شدن آن بر روی پوست می‌شود، جدا خودداری کنند و اگر دستشان به همولنف (مایع عمومی بدن حشره) آلوده شد، باید بلافاصله دستشان را با آب و صابون بشویند واز تماس دست آلوده با چشم شدیدا خود داری کنند.

در فصول بهار و تابستان کشاورزان و سایر افرادی که به هر دلیل در محیط‌های طبیعی زیست این حشره (باغ‌ها، مزارع، چراگاه‌ها، و )بسر می برند لازم است حفاظت شخصی را مراعات کنند و از تمای مستقیم با حشره بپرهیزند.

در مناطق که شیوعبیماری بالاست، چنانچه لباس‌ها را پس از شست‌و‌شو در حیاط منزل آویزان می‌کنند، لازم است لباس‌ها هنگام جمع‌آوری استفاده  به دقت بررسی شوند.

برای جلوگیری از گسترش بیشتر ضایعات به هیچ وجه محل آسیب را نخارانند.

درمان

مصرف خشک آنتی‌بیوتیک‌ها همراه با مخلوطی از پودر تالک و اکسیددوزنگ درمان مناسبی است

برای رفع خارش می‌توان از آنتی‌هیستامین استفاده کرد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

/ 0 نظر / 31 بازدید